8 listopad 2023

Wybrano projektanta linii kolejowej do Modlina

zdjęcie: Wybrano projektanta linii kolejowej do Modlina / pixabay/1024242
PKP PLK wybrały projektanta linii kolejowej do Modlina oraz stacji kolejowej Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa/Modlin. Koszt oferty to 4,9 mln zł. Samorząd województwa przeznaczył na realizację przedsięwzięcia ponad 22 mln zł, w tym 9 mln zł na dokumentację projektowo-kosztorysową - poinformowała w środę rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego Marta Milewska.
REKLAMA

Zamawiający zakłada, że prace projektowe i budowlane potrwają około pięciu lat.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że planując dalszy rozwój portu Modlin uważa, że to połączenie kolejowe jest niezbędne. "Zabezpieczymy też rezerwę terenu na wyjście dalej tej linii kolejowej w kierunku Płocka" - dodał.

Zaznaczył, że połączenie kolejowe lotniska Okęcie z lotniskiem w Modlinie, spowoduje, że to ostatnie lotnisko będzie mogło w ciągu kilku kolejnych lat rozwinąć swoją działalność, poprzez budowę drugiego pasa, budowę nowego terminala, co zresztą jest zawarte w planie rozwoju tego lotniska.

20 lipca 2016 r. samorząd województwa mazowieckiego zawarł porozumienie z PKP PLK w sprawie budowy odcinka linii kolejowej od stacji Modlin do Lotniska w Modlinie wraz z budową stacji. Realizacja inwestycji jest po stronie kolejarzy, natomiast samorząd województwa zadeklarował chęć współpracy i pokrycie kosztów m.in. etapu przedprojektowego inwestycji – opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji i wykupu gruntów. Zobowiązał się również do sfinansowania etapu realizacyjnego w przypadku braku środków z UE.

W budżecie województwa mazowieckiego zostały zarezerwowane środki na realizację tego przedsięwzięcia. Na 2024 rok zapisano na ten cel 11,3 mln zł, a na 2025 rok – 10,8 mln zł (w tym 9 mln zł na dokumentację projektowo-kosztorysową i 9 mln zł na wykup gruntów).

W poniedziałek, 6 listopada kolejarze wybrali najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym na opracowanie dokumentacji projektowej, którą złożyło konsorcjum Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i YLE Inżynierowie. Wartość oferty to 4,87 mln zł.

Projekt będzie obejmował budowę nowej, dwutorowej linii kolejowej od stacji Modlin do Lotniska w Modlinie. Jej długość to ok. 5,8 km. Planowana jest także budowa stacji kolejowej w okolicach istniejącego ronda. Wariant zakłada wykonanie dwóch torów z peronem o długość 200 m. Konieczna będzie również rozbudowa istniejącej stacji kolejowej Modlin o kolejny tor i peron o długości 200 m. W ramach prac przewidziano też budowę wiaduktu drogowego w ciągu drogi krajowej nr 62 nad nową linią kolejową, budowę wiaduktu drogowego w ciągu drogi powiatowej nr 2413W i wiaduktu drogowego w ciągu drogi do obsługi lotniska. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Józefów
-4.4°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 15:28
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Józefowie

kiedy
2023-12-02 18:00
miejsce
Centrum Swobodna Przestrzeń,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-02 18:00
miejsce
Centrum Swobodna Przestrzeń,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-10 18:00
miejsce
Centrum Swobodna Przestrzeń,...
wstęp biletowany