Wstrzymujemy wydawanie decyzji dla obywateli Syrii występujących o ochronę międzynarodową
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk napisał na platformie X, że "do momentu wyjaśnienia sytuacji w Syrii, Urząd ds. Cudzoziemców nie będzie wydawał decyzji odnośnie obywateli syryjskich występujących o ochronę międzynarodową". Jak dodał, temat sytuacji w Syrii na pewno będzie dyskutowany na czwartkowej Radzie UE ds. wewnętrznych.
W związku z sytuacją w Syrii, część krajów Unii Europejskiej wstrzymała przyjmowanie wniosków o azyl od obywateli Syrii. Takie środki wprowadziły m.in. w Niemcy, Austria, Dania, Czechy, Szwecja, Belgia, Chorwacja i Włochy.
Syryjscy bojownicy ogłosili w niedzielę nad ranem zdobycie stolicy kraju Damaszku i koniec ponad 50-letnich rządów rodziny Asadów. To najnowszy etap trwającej od 2011 r. wojny domowej, w której Asad był popierany m.in. przez Rosję, Iran i libański Hezbollah, kontrolowany przez władze w Teheranie.
Za wyzwolenie Damaszku i obalenie Asada odpowiadają jednak rebelianci dowodzeni przez grupę Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), były oddział Al-Kaidy. Na ich czele stoi były bojownik Al-Kaidy, Abu Muhamad al-Dżaulani.
W niedzielę wiceprezydent elekt USA JD Vance, przestrzegając przed świętowaniem upadku reżimu Asada, ocenił, że wielu syryjskich rebeliantów to dosłownie odnoga Państwa Islamskiego. "Można mieć tylko nadzieję, że stali się bardziej umiarkowani" - powiedział.
Szefowie instytucji UE wyrazili w niedzielę zadowolenie z upadku reżimu syryjskiego. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen określiła to jako "historyczną zmianę", która "stwarza nowe możliwości, ale nie jest pozbawiona ryzyka". (PAP)
ak/ agz/ ktl/