Finał akcji Kajakiem przez Polskę 2013
Główna idea spływu to przede wszystkim spotkania informacyjne na kolejnych etapach trasy z lokalnymi społecznościami, na których zasadniczym tematem jest wspólna troska o czystość rzeki i nadbrzeża. Podczas trzytygodniowego spływu odbyło się kilkanaście spotkań z lokalnymi społecznościami i samorządami, a specjalne spotkania z mediami odbyły się m.in. w Tarnowie, Puławach, Warszawie, Włocławku, Toruniu, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie. Podczas tych spotkań organizatorzy akcji namawiali do wspólnej troski o czystość rzek promując odpowiedzialne i przyjazne środowisku postawy i zachowania: nieśmiecenie oraz konieczność segregowania i recyklingu odpadów. Odpady porzucone w środowisku często trafiają do rzek,
a te odpady, które są lekkie i unoszą się na powierzchni wody ostatecznie dopłynąć mogą do morza. A jednocześnie wszystkie plastikowe odpady, nawet tak lekkie, jak torebka foliowa, mogą być powtórnie wykorzystane z korzyścią dla środowiska, jeśli tylko zostaną selektywnie zebrane.
Tegoroczny Recykling Rejs był okazją do obserwacji i zebrania pierwszych opinii po wprowadzeniu dużych zmian w polskiej gospodarce odpadami, zwanymi przez niektórych „rewolucją śmieciową”. Przede wszystkim zauważyć można większe zaangażowanie społeczności lokalnych i zainteresowanie tematem zagospodarowania odpadów. Na całej trasie widać było liczne przykłady dobrze zorganizowanej gospodarki odpadami, ale także typowe dla okresu przejściowego niedociągnięcia i sytuacje, gdy np. zbyt rzadko odbierane śmieci przez dłuższy czas pozostają w środowisku. Nowe prawo odpadowe jest dla każdej gminy szansą na nadrobienie zaległości w dziedzinie zagospodarowania odpadów, a stworzenie mechanizmów porządkujących gospodarkę odpadami w Polsce bezpośrednio przyczyni się do zwiększenia dostępności odpadów tworzyw sztucznych zdatnych do recyklingu, m.in. poprzez zwiększenie selektywnej zbiórki czy rozwój nowoczesnych systemów sortowania.
Wszystkie dotychczasowe akcje „Recykling Rejs – Odzyskuj tworzywa sztuczne”, wpisując się
Odpady te to surowiec, który nie tylko można powtórnie przerobić poprzez recykling na nowe wyroby. Można także odzyskać z tego surowca zmagazynowaną w nim energię, wykorzystując go do produkcji paliw alternatywnych, zastępujących tradycyjne paliwa energetyczne.
Przebieg i podsumowanie akcji: www.recykling-rejs.pl oraz na www.plasticesurope.org
Więcej informacji na temat inicjatyw przemysłu ws. redukcji zaśmiecenia w środowisku morskim: www.marinelittersolutions.eu/plasticseurope