20 listopad 2023

Józefów: między Warszawą a Otwockiem

zdjęcie: Józefów: między Warszawą a Otwockiem / Mateusz Włodarczyk/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Mateusz Włodarczyk/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Zapraszamy do miasta Józefów, ukrytego w malowniczym krajobrazie województwa mazowieckiego. Położone przy ujściu rzeki Świdr do Wisły, to miejsce, gdzie historia spotyka się z naturą, tworząc niepowtarzalny klimat dla Twojej wymarzonej podróży.
REKLAMA

Tego szukamy w Twoim Mieście

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Józefów, Józefów praca, pogoda Józefów, basen Józefów, parafia Józefów.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Józefowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Historia

Józefów jest częścią pasma otwockiego, które obejmuje miejscowości letniskowo-uzdrowiskowe przy linii kolejowej z Warszawy do Lublina, zbudowanej w 1877 r. i uruchomionej w 1912 r. – linii kolejki wąskotorowej.

Historycznie Józefów dzieli się na wiele części, będących dawnymi letniskami lub wsiami, takimi jak Anielin, Dębinka, Górki, Jarosław Południowy, Jarosław Północny, Kolonia Błota, Michalin, Nowa Wieś, Rycice i Świdry Małe.

Na mapie Topograficznej Królestwa Polskiego z 1825 r. widoczne są Małe Świdry, Rycice (wówczas Ryczycą lub Ryczycami), Górki oraz Białek na obszarze dzisiejszego Józefowa.

Rozwój Józefowa jako bazy wypoczynkowej dla mieszkańców Warszawy rozpoczął się pod koniec XIX wieku, a w okresie międzywojennym zauważono również jego walory uzdrowiskowe. Przed II wojną światową Józefów przyciągał nawet 3 tys. kuracjuszy i letników w sezonie, przy około 1500 stałych mieszkańcach. Lokalizacja przy szlakach kolejowych miała kluczowe znaczenie dla rozwoju miejscowości.

W 1877 r. otwarto Drogę Żelazną Nadwiślańską, a pierwsze stacje na trasie z Pragi do Łaskarzewa to Wawer, Jarosław (obecnie Józefów) i inne. W 1914 roku uruchomiono przystanek kolei wąskotorowej w Józefowie, a później dodano kolejne, jak Jarosław i Emilianów.

Po II wojnie światowej Józefów dynamicznie się rozwijał z powodu napływu ludności zniszczonej Warszawy, osiągając w latach 60. populację 17 tysięcy mieszkańców. W latach 70. i 80. liczba mieszkańców spadła z powodu przeprowadzki do Legionowa, Otwocka i Warszawy.

Do 1925 r. tereny miasta były podzielone między gminy Zagóźdź i Wiązowna. W 1925 roku utworzono gminę Falenica Letnisko, do której weszły Michalin i Emilianów. Po zniesieniu gminy Zagóźdź w 1939 r. większość miejscowości tej gminy włączono do Warszawy, tworząc gminę Józefów w 1951 r.

W 1962 r. Józefów został uznany za miasto przez Radę Państwa, a w jego granicach znalazły się Józefów, Emilianów, Dębinka, Górki, Nowa Wieś, Kolonia Błota, Michalin oraz Rycice, stając się jednocześnie dzielnicami miasta.

Józefów dzieli się umownie na części:
  • Dębinka
  • Emilianów
  • Górki
  • Jarosław Południowy
  • Jarosław Północny
  • Kolonia Błota
  • Michalin
  • Nowa Wieś
  • Rycice
  • Świdry Małe

Po resztę informacji sięgaj do Twojego Miasta:
Informacje
Pogoda
Dane statystyczne
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Józefów
-3.7°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 15:28
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Józefowie

kiedy
2023-12-02 18:00
miejsce
Centrum Swobodna Przestrzeń,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-02 18:00
miejsce
Centrum Swobodna Przestrzeń,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-10 18:00
miejsce
Centrum Swobodna Przestrzeń,...
wstęp biletowany